Do 36 wzrosła liczba chorych na COVID-19 w DPS-ie w Bystrej k. Bielska-Białej

Dodano 28/08/2020 17:40 przez GP

Do 36 wzrosła liczba chorych na COVID-19 w domu pomocy społecznej fundacji Sadyba w Bystrej k. Bielska-Białej – dowiedziała się w piątek PAP od dyrektora ośrodka Jakuba Cylca. Ich stan nie wymaga hospitalizacji.

Pierwsze testy, którym poddano tydzień temu ok. 160 osób, wykazały, że chorych jest 19 z nich. Było to 13 podopiecznych i 6 pracowników.

"Po tygodniu jedna osoba spośród naszych podopiecznych wyzdrowiała. Przybyło natomiast 14 nowych chorych. Koronawirusa potwierdzono u czterech kolejnych pracowników. Tydzień temu zakażeń było sześć. W sumie chorych na COVID-19 jest obecnie 36 osób" – poinformował dyrektor ośrodka.

Jakub Cylc powiedział, że "przebieg zachorowań nie jest intensywny". "Osoby tylko gorączkują. W przypadku jednego chorego lekarz rodzinny zastanawia się nad skierowaniem do szpitala, ale decyzji jeszcze nie podjął" – zaznaczył.

Chorzy pracownicy przebywają w domach.

W ośrodku wydzielona została strefa, w której przebywają chorzy. Znajduje się na drugim piętrze budynku.

"Osoby, które pracują z zakażonymi, są zdrowe. Przestrzegają zasad reżimu sanitarnego. Są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej – maseczki, przyłbice, rękawiczki, fartuchy, kombinezony, płyny do dezynfekcji. Nikt z nich się nie zakaził" – powiedział dyrektor.

Termin kolejnych badań na obecność koronawirusa wyznaczy bielski sanepid.

Dom pomocy fundacji Sadyba opiekuje się osobami starszymi i przewlekle chorymi. Przebywa w nim ok. 100 osób. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/

Źródła

[1] PAP