U pracownika szpitala miejskiego w Płocku potwierdzono zakażenie koronawirusem

Dodano 10/09/2020 12:53 przez GP

U jednego z pracowników Szpitala Miejskiego Świętej Trójcy w Płocku (Mazowieckie) potwierdzono zakażenie koronawirusem. Osoba ta przebywa obecnie w izolacji domowej. Trzy inne osoby, które miały z nią kontakt, skierowano na kwarantannę. Szpital pracuje normalnie. Obowiązuje tam zakaz odwiedzin.

Jak podał Urząd Miasta Płocka, zakażenie COVID-19 u jednego z pracowników tamtejszego Szpitala Miejskiego Świętej Trójcy potwierdzono 8 września. "Osoba ta została skierowana na izolację domową. Trzy osoby, które miały bliski kontakt, zgodnie z definicją bliskiego kontaktu przedstawioną przez stację sanitarno-epidemiologiczną, z tym pracownikiem przebywają na kwarantannie" - przekazano w komunikacie.

Powołując się na informacje z Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Urząd Miasta zaznaczył, iż obecnie Szpital Miejski Świętej Trójcy "pracuje normalnie". Jak wyjaśniono, "osoby skierowane na 10-dniową kwarantannę pracowały w komórce pomocniczej i nie miały bliskiego kontaktu z personelem medycznym". Podkreślono przy tym, że "pomieszczenie, w którym osoby te pracowały zostało natychmiast zdezynfekowane". Urząd Miasta Płocka zaznaczył, iż w Szpitalu Miejskim Świętej Trójcy utrzymany jest, wprowadzony już wcześniej, zakaz odwiedzin pacjentów oraz wstrzymanie porodów rodzinnych.

Szpital Miejski św. Trójcy w Płocku od 2007 r. działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej. To drugi przypadek potwierdzenia zakażenia koronawirusem wśród pracowników tej placówki.

W połowie lipca, w związku z zakażeniem koronawirusem u pielęgniarki Szpitala Miejskiego Świętej Trójcy, kwarantanną domową objęto 37 osób, głównie lekarzy i pielęgniarki. Wstrzymano wówczas przyjmowanie pacjentów. Następnie w placówce potwierdzono drugi przypadek zakażenia koronawirusem, także u pielęgniarki. Gdy personel skierowany na kwarantannę zaczął powracać do pracy, placówka wznowiła pod koniec lipca przyjmowanie pacjentów.

Szpital Miejski Świętej Trójcy w Płocku jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1405 r. jako dom gościnny dla ubogich, ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV. W 2003 r. rada miasta Płocka podjęła decyzję o utworzeniu w szpitalu spółki na bazie istniejącego wówczas samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Proces restrukturyzacji rozpoczął się w 2004 r. W 2005 r. podjęło decyzję o utworzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej". W tej formule placówka świadczy usługi medyczne od stycznia 2007 r. (PAP)

mb/ mhr/

Źródła

[1] PAP