Mława: badania w kierunku koronawirusa wśród personelu i pacjentów oddziału internistycznego szpitala

Dodano 14/09/2020 14:22 przez GP

W szpitalu SPZOZ w Mławie pobrano w poniedziałek wymazy do badań w kierunku koronawirusa u 32 osób z personelu i 22 pacjentów oddziału internistycznego. Ma to związek z przypadkiem koronawirusa u pacjentki, która była tam wcześniej leczona. Szpital nie przyjmuje pacjentów na oddział internistyczny.

Szpital SPZOZ w Mławie (Mazowieckie) pracuje normalnie z wyjątkiem oddziału internistycznego, gdzie jeszcze w ubiegłym tygodniu wstrzymano do odwołania przyjęcia. Pacjentka, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, trafiła do mławskiej placówki z zapaleniem płuc tydzień temu – aktualnie przebywa w specjalistycznym szpitalu w Warszawie.

"Pobraliśmy dzisiaj wymazy od 22 pacjentów i 32 osób personelu oddziału internistycznego. Wyniki powinny być znane we wtorek. Aktualnie szpital pracuje normalnie. Nie przyjmujemy jedynie do odwołania pacjentów do oddziału internistycznego" - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor mławskiej placówki Waldemar Rybak. Jak podkreślił, żadna z osób, od której pobrano wymazy nie ma dotychczas żadnych objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem. Dodał jednocześnie, iż pacjenci, którzy przebywają obecnie w oddziale internistycznym mają zapewnioną bieżącą opiekę.

Gdy tydzień temu pacjentka z zapaleniem płuc trafiła do szpitala SPZOZ w Mławie, pobrano od niej wymaz do badań w kierunku koronawirusa. Ponieważ wynik testu był ujemny, pacjentka ta została skierowana do leczenia w oddziale internistycznym. Już w trakcie hospitalizacji zdecydowano o ponownym wykonaniu testu na koronawirusa – wtedy wynik badania okazał się dodatni. Pacjentka została przetransportowana do szpitala zakaźnego w Warszawie. Tam ponownie pobrano wymazy, a wynik testu jeszcze raz wykazał zakażenie koronawirusem.

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u pacjentki, u dwóch osób, które podobnie, jak ona były wcześniej hospitalizowane w szpitalu SPZOZ w Mławie, wdrożono kwarantannę. Jeden z pacjentów przebywa aktualnie w innej placówce, a drugi, który zakończył leczenie, jest w domu. Personel oddziału internistycznego mławskiej placówki objęto nadzorem epidemiologicznym.

W marcu w szpitalu SPZOZ w Mławie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem u pacjentów dwukrotnie czasowo wstrzymywano pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Przebywających wówczas w oddziale ratunkowym pracowników i pacjentów poddano kwarantannie. W obu przypadkach badania nie potwierdziły ostatecznie zakażenia koronawirusem. Do czasu tego rozstrzygnięcia, opiekę zgłaszającym się tam w nagłych przypadkach zapewniała poradnia nocnej pomocy lekarskiej. (PAP)

mb/ lena/

Źródła

[1] PAP